• 1400/10/19 - 14:17
  • 27
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
بیست و نهم دی روز هوای پاک

بیست و نهم دی روز هوای پاک

اغلب شهرهای بزرگ در کشور ما روزهایی را تجربه کردند که از شدت آلودگی نفس کشیدن باری مردمش سخت بوده و برطرف شدن این آلودگی ها فقط همت دست جمعی و رعایت کردن نکات لازمه توسط خود هموطنان می باشد

29 دی روز هوای پاک

تاریخ دقیق روز هوای پاک در تقویم سال ۱۴۰۰ چه روزی است ؟

اغلب شهرهای بزرگ در کشور ما روزهایی را تجربه کردند که از شدت آلودگی نفس کشیدن باری مردمش سخت بوده و برطرف شدن این آلودگی ها فقط همت دست جمعی و رعایت کردن نکات لازمه توسط خود هموطنان می باشد ، به امید روزی که مردم در تمام سال در دنیا هوای پاک را تجربه کنند ،  در این مطلب نیز تاریخ دقیق روز هوای پاک در تقویم سال ۱۴۰۰ و علت نامگذاری این روز را بررسی خواهیم کرد .

 

تاریخ دقیق روز هوای پاک در تقویم سال ۱۴۰۰

 

تاریخ روز هوای پاک در تقویم شمسی برابر است با :

چهارشنبه روز ۲۹ ماه دی سال ۱۴۰۰

تاریخ روز هوای پاک در تقویم قمری برابر است با :

روز ۱۶ ماه جمادی الثانی سال ۱۴۴۳

تاریخ روز هوای پاک در تقویم میلادی برابر است با :

روز ۱۹ ماه ژانویه سال ۲۰۲۲

علت نامگذاری روز هوای پاک :

به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که از جمله آنها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می باشد. روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و … در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.

گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

  • گروه خبری : پیام سلامت
  • کد خبر : 49224

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید