• 1400/10/09 - 14:19
  • 1233
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
بیماری ریوی ناشی از کار

بیماری ریوی ناشی از کار

بیماری های شغلی اغلب به عوامل موجود در محیط کار فرد مرتبط هستند، یکی از بیماریهای شایع شغلی، بیماری های ریوی می‌باشند.

بیماریهای ریوی ناشی از کار

بیماری های تنفسی شغلی

بیماری های شغلی اغلب به عوامل موجود در محیط کار فرد مرتبط هستند، یکی از بیماریهای شایع شغلی، بیماری های ریوی می‌باشند. علاوه بر فاکتورهایی مانند سبک زندگی فرد، مواجهات شغلی نیز نقش مهمی در گسترش و وخیم شدن بیماریهای ریوی نقش  دارند.  بسیاری از بیماریهای تنفسی مانند سرطان ریه، بیماری بافت بینابینی ریه (ILD) مانند سیلیکوزیس و آزبستوزیس، آسم شغلی، بیماری‌های التهابی ریه، بیماری انسدادی ریه (COPD) و سرطان‌های ریه می تواند تحت تاثیر عوامل شغلی و غیر شغلی ایجاد شوند و کار در محیط شغلی نامناسب می تواند بیماری فرد را تشدید نماید. بنابراین، داشتن سابقه مواجهه شغلی در ارزیابی خطر ابتلای کارگران به مشکلات تنفسی و تشخیص بیماریهای ریوی ناشی از کار موثر است. بروز علت های جدید برای بیماریهای ریوی شغلی در سالهای اخیر، نیاز به رعایت اصول حفاظت تنفسی را تقویت می‌نماید.
 
بیماری ریوی شغلی چیست؟
بیماریهای ریوی شغلی مشکلات ریوی ای هستند که در محیط های کاری خاصی بدتر می‌شوند. این بیماری ها یا مواجهه طولانی مدت با محرکهای خاص که با تنفس وارد ریه می‌شوند، ایجاد می‌شوند این بیماریهای ریوی می‌تواند اثرات ماندگاری داشته باشند که حتی بعد از پایان مواجهه نیز باقی بماند.
ذرات داخل هوا از منابع مختلف، مانند کارخانجات، دودکش ها، اگزوز، آتش سوزی، معادن، ساخت و ساز و کشاورزی، می‌تواند باعث این مشکلات ریه شوند. هر چه اندازه ذرات کوچکتر، آسیب وارده از آنها به ریه بیشتر می‌شود. ذرات کوچکتر به راحتی درون ریه ها استنشاق می شوند. در نتیجه، به جای اینکه با سرفه از ریه خارج شوند، جذب می شوند.
 
 
آزمون از کتاب بیماریهای ناشی از کار دکتر عقیل نژاد فصل مربوط به بیماریهای ناشی از کاردر پایین همین صفحه دانلود نمایید
 
*****
*
 
  • گروه خبری : پیام سلامت
  • کد خبر : 49032

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید