• 1399/01/12 - 07:38
  • 1070
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
حفاظت کرونا ویروس

ماسک با الیاف نانو و قابل شستشو

کره جنوبی ماسک فیلتر شده با الیاف نانو قابل شستشو و قابل استفاده مجدد را ایجاد کرد

 

ماسک های متداول صورت یکبار مصرف هستند و برای استفاده یکبار در نظر گرفته شده اند. به این ماسک های N94 یا N95 گفته می شود که در اصل برای فیلتر کردن 95٪ از ذرات ریز هوا ساخته شده اند. اما آنها قادر به حفظ عملکرد فیلتر هوا نیستند زیرا عملکرد الکترواستاتیک آنها هنگام قرار گرفتن در معرض آب از بین می رود - این باعث کاهش راندمان فیلتر شده و استفاده مجدد از آنها را غیرممکن می کند. در پاسخ ، بسیاری از شرکت ها و محققان در تلاشند راه حل های پایدارتر دیگری پیدا کنند.

به تازگی ، یک تیم تحقیقاتی KAIST (موسسه پیشرفته علوم و فناوری کره) از توسعه نانو فیلتر قابل شستشو و قابل استفاده مجدد برای ماسک های صورت که می توانند درون ماسک های جراحی استاندارد قرار بگیرند ، خبر دادند که کمیاب تر هستند. فیلترها با استفاده از فناوری اختصاصی که نانو الیاف را با قطر 100 ~ 500 نانومتر در جهت های متعامد یا یک طرفه تراز می کند ، ساخته می شوند
این عملکرد فیلتر عالی را حتی پس از شستشوی بیش از 20 بار حفظ می کند.
این تیم به سرپرستی پروفسور ایل دوو کیم ، با استفاده از فرآیند الکتروریسیته بلوک عایق ، برای تولید نانو فیبرهای متعامد با کنترل تراز الیاف نانو استفاده کردند. بر خلاف ماسک های یکبار مصرف موجود بدون الیاف نانو ، ساختار جدید می تواند فشار را به سمت فیلتر هوا به حداقل برساند و راندمان تصفیه را به حداکثر برساند.


طبق گفته محققان ، ماسک فیلتر شده با فیبر نانو ، قاب محکم و راندمان عالی فیلتر خود را حتی پس از شستشوی مکرر بیش از 20 بار در تست عقیم سازی و شستشوی اتانول حفظ کرده است. جالب اینجاست که طراحی نانو فیبر توانست حتی پس از شستشوی مکرر 94٪ از آلاینده ها مانند باکتری ها را فیلتر کند. آنها افزودند که ترکیب پس از خیس شدن در محلول اتانول بیش از سه ساعت بدون تغییر باقی مانده است.

فیلتر جدید را می توان در ماسک های سطح متوسط ​​KF80 و همچنین دستگاه های تنفس سطح بالا N95 که مورد نیاز بخش مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان هستند ، اجرا کرد.

پروفسور کیم ، که روی فناوری تمرکز دارد که با کمک نانو فیلترها ، گرد و غبار ریز را فیلتر می کند ، قبلاً این طرح را ارائه داده است و اکنون در انتظار تصویب نهایی وزارت غذا و داروی است تا محصول خود را وارد بازار کند.

 


برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 35760

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید