• 1400/09/10 - 07:16
  • 153
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
هفته اطلاع رسانی ایدز

هفته اطلاع رسانی ایدز

با شروع پاندمی بیماری کووید ۱۹، سایر خدمات ضروری سلامت از جمله پیشگیری، تشخیص و درمان اچ آی وی تحت تاثیر قرار گرفته است و در سال جاری برنامه ریزی برای برگزاری پویش ها و کارزارهای روز جهانی ایدز به منظور حمایت بیشتر از افزایش تاب آوری سازمانی مراکز ارائه ی خدمت بیماران مبتلا به اچ آی وی در اولویت می باشد.

بهداشت حرفه ای قم : هفته اطلاع رسانی ایدز

با شروع پاندمی بیماری کووید ۱۹، سایر خدمات ضروری سلامت از جمله پیشگیری، تشخیص و درمان اچ آی وی تحت تاثیر قرار گرفته است و در سال جاری برنامه ریزی برای برگزاری پویش ها و کارزارهای روز جهانی ایدز به منظور حمایت بیشتر از افزایش تاب آوری سازمانی مراکز ارائه ی خدمت بیماران مبتلا به اچ آی وی در اولویت می باشد.

شعار روز جهانی ایدز ۱۴۰۰ :

“اجازه نمی دهیم کرونا برنامه مراقبت اچ آی وی را تحت تاثیر قرار دهد، پایان ایدز با پوشش همگانی خدمات پیشگیری، تشخیص، مراقبت و درمان”

 

تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم شمسی برابر است با:

روز ۱۱ ماه آذر سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم قمری برابر است با:

روز 5 ماه ربیع الثانی سال ۱۴۴۳

تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم میلادی برابر است با:

روز ۱ ماه دسامبر سال ۲۰۲۱

 

1 دسامبر؛ روز جهانی ایدز

نامگذاری روز جهانی ایدز

از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌های شان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

 

اپیدمی جهانی ایدز

اپیدمی جهانی ایدز و ویروس آن، با توجه به مقیاس و تأثیر ویرانگری که دارد یک مورد اضطراری جهانی و یکی از وحشتناک ترین چالشها را در برابر زندگی و حیثیت انسان و همچنین در برابر برخورداری مؤثر ازحقوق بشر تشکیل می دهد، که رشد اجتماعی و اقتصادی را در سراسر جهان تضعیف می کند و بر تمامی سطوح جامعه ملی، اجتماعی، خانوادگی و فردی تاثیر می گذارد. ایدز تا به حال جان میلیون ها انسان را گرفته است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون ها انسان به ویروس “اچ. آی. وی.” آلوده می شوند. تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است.

شعار و اهداف روز جهانی ایدز

بر اساس اعلام اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اچ آی وی و اهمیت پیشگیری از آن، اهمیت جلب حمایت سیاستگذاران، مسئولان و سازمان‌ها از برنامه‌های اطلاع رسانی و کنترل اچ آی وی و افزایش همکاری‌های بین بخشی، معرفی اقدامات، دستاورد‌ها و چالش‌های موجود در زمینه برنامه‌های ایدز، جلب مشارکت انجمن‌های غیر دولتی و عموم مردم در برنامه‌های پیشگیری و کنترل اچ آی وی و برجسته سازی شعار روز جهانی ایدز و نهادینه کردن آن، از جمله اهداف شعار امسال اعلام شده اند.

روز شمار هفته اطلاع رسانی ایدز به شرح زیر اعلام شده است:

• سه شنبه ۱۱ آذر: افزایش تاب آوری سازمانی و افزایش دسترسی به خدمات و مطالعات در شرایط بحران

• چهارشنبه ۱۲ آذر: خانواده و اچ آی وی

• پنج شنبه ۱۳ آذر: رسانه و اچ آی وی

• جمعه ۱۴ آذر: جوانان، نوجوانان و اچ آی وی

• شنبه ۱۵ آذر: مسئولیت اجتماعی و اچ آی وی

• یکشنبه ۱۶ آذر: نقش سازمان‌ها و اچ آی وی/

پیام های کوتاه به مناسبت روز جهانی ایدز ۱۴۰۰ :

 

–          در کنارهم، در مقابله باایدز = گامی دیگر، استوارتر، موثرتر
–          کاهش آسیب اجتماعی راهی برای کاهش تهدید ایدرز
–          اعتیاد و روابط جنسی محافظت نشده، زمینه ساز خطر ابتلا به اچ آی وی/ ایدرز
–          با تقویت عزت نفس و مهارت‌های زندگی در جوانان آنها را در برابر ایدز مصون سازیم.
–          تزریق مشترک مواد مخدر شایعترین راه انتقال اچ آی وی / ایدز در ایران است
–          با آگاه سازی جوانان از آسیب‌های ناشی از مصرف مواد روان‌گردان و الکل از گسترش اچ آی وی/ ایدز جلوگیری کنیم.
–          تماس جنسی نامطمئن شایعترین راه انتقال اچ آی وی (ایدز) در جهان است
–          بیماری ایدز واکسن و درمان قطعی ندارد اما پیشگیری از آن آسان است.
–          ویروس ایدز با دست دادن، روبوسی، خوردن و آشامیدن و ارتباطات عمومی روزانه منتقل نمی‌شود بیماران را طرد نکنیم.
–          استفاده از سرنگ مشترک در مصرف‌کنندگان تزریقی مواد مهمترین راه انتقال اچ آی وی در ایران است
–          ابتلا به اچ آی وی از ظاهر فرد مشخص نمی‌شود.
–          آموزش جوانان در زمینه شناخت رفتارهای پرخطر، مؤثرترین روش حفاظت آنها در برابر اچ آی وی و ایدز است
–          اچ آی وی از راه ارتباطات عمومی منتقل نمی‌شود

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی ایدز سال1400

تجربه جهانی چهل سال اخیر اچ آی وی به ما آموخته است، پاسخ به همه گیری آن نیازمند «همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک» است که می‌تواند ترسیم کننده مسیر پیش روی ما باشد. این امر مستلزم آن است که این همبستگی و مسئولیت مشترک روز به روز بیشتر گسترش یابد تا اطمینان حاصل شود نظام‌های سلامت آنقدر توانا شده اند که امکان آموزش، پیشگیری، دسترسی به تست‌های تشخیصی، دارو‌های درمانی و سایر نیاز‌های تخصصی کسانی که در معرض ابتلای به این بیماری قرار داشته و یا مبتلا به آن هستند به صورت عادلانه در دسترس آن‌ها و سایر آحاد مردم قرار دارد تا از آثار منفی عفونت اچ آی وی در سلامت و معیشت مردم کاسته و گامی بسیار مهم برای بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند برداشته شده است. هرچند تلاش‌های قریب به چهل سال اخیر در مبارزه با این همه گیری، شاهد دستاورد‌های شگرف و توفیق فراوان بوده، اما باید اعتراف کرد هنوز چالش‌های فراوانی پیش روی نظام سلامت جهان و جامعه بشری قرار دارد.
 
کنترل بیماری اچ آی وی تنها در گرو مشارکت همه جانبه کلیه ارگان‌های دولتی و غیردولتی است. یکی از افتخارات بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشارکت همه جانبه بیش از ۲۳ سازمان و ارگان دولتی و غیردولتی در تبیین سیاست‌های کلان و تدوین برنامه‌های ملی استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی است.
 
دسترسی به کلیه خدمات پیشگیری و درمان از جمله تست‌های تشخیصی، دارو، خدمات پیشگیری، خدمات کاهش آسیب، مراقبت از سلامت روان و  آزمایشگاه‌های تخصصی تشخیصی در اختیار این بیماران قرار داشته و در سراسر کشور قابل دسترسی می‌باشد. ما اطمینان داریم آنچه تاکنون انجام داده ایم برای پایان دادن به همه گیری ایدز، نه تنها دچار انحراف نشده و به دلیل همه گیری کووید ۱۹ عقب نشینی نکرده است، بلکه باقوت هرچه تمام‌تر به پیش می‌رود و دولت جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای از تلاش‌های همه جانبه خود برای پایان این همه گیری، دست برنداشته است.
 
در آستانه روز جهانی ایدز، کارزاری تحت عنوان «من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم» از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر در کشور با همکاری سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها و زیرمجموعه‌های مختلف وزارت بهداشت راه افتاده و نتایج درخشانی داشته است.
 
در پایان از کلیه همکاران عزیز دست اندرکار این برنامه، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی و نهاد‌های بین المللی که در این راستا فعالیت داشته و کمک می‌کنند کمال تشکر و قدردانی را دارم.
 
دکتر بهرام عین اللهی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 
 
 
 
وبینار روز جهانی ایدز
 10 آذر
ساعت 13 الی 14
استاد: دکتر سلمی زاده ، مدیر مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری
از کلیه همکاران عزیز دعوت می شود در این وبینار شرکت فرمایند.
https://vc.muq.ac.ir/aids
  • گروه خبری :
  • کد خبر : 48455

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید