لینکهای مرتبط

 

 

 

 

 

همایشها و سمینارها
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 11067
بازديدکنندگان امروز: 51
کل بازديدکنندگان: 3009375
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 0.3276 ثانيه
اخبار > تفکر سیستمی برای تقویت نظامهای سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب در حوزه سلامت

تفکر سیستمی برای تقویت نظامهای سلامت

تفکر سیستمی برای تقویت نظامهای سلامت
مولفان: دان د سیوینگ، تقرید آدام، سندی کمپل، آلان بست، ژوزفین برگی، ریچارد ویندیچ، آلان شیل، انگیتا موخرجی، گراهام راید،لوسی گیلسن و مترجمان این کتاب ارزشمند: دکتر محمد کیاسالار، مهسا یزدانی، شیدا مظلوم نژادی
دکتر مارگارت چان مدیرکل سازمان بهداشت جهانیدر مقدمه این کتاب می نویسد:
اگر هدف را بهبود شاخصهای سلامت بدانیم و بخواهیم با سرعتی قابل توجه به سمت اهداف توسعه هزاره (اعم از کاهش مرگ ومیر مادران، کنترل ایدز، مالاریا و بیماریهای دیگر)گام برداریم، بدون تردید به نظامهای نیرومند سلامت نیاز مبرم خواهیم داشت. در این دورانی که رکود اقتصادی بر آن حاکم است، همه گیری آنفلوآنزاهای نوظهور در کنار تغییرات اقلیمی به چالشهایی تبدیل شده اند که نیازمان به نظامهای نیرومند سلامت را هر روز بیشتر از دیروز به ما یادآوری میکنند.
اگرچه غالبا تقویت نظام های سلامت، هدفی دور از دسترس و گاه دست نیافتنی به نظر میرسد، ولی نه باید اینگونه باشد، نه واقعا اینگونه است. به همین سبب، راقم این سطور، نسبت به نتایج حاصل از این گزارش حاضر که رویکردی سیستماتیک دارد و برای تقویت نظامهای سلامت، بدیع و عملگرایانه به نظر میرسد؛ بسیار خوشبین است. این رویکرد در ابتدا از پیچیدگیهای نظام سلامت رمزگشایی میکند و سپس با درک و دریافت سازوکارهای موجود و مورد نیاز تلاش میکند به اقدامات مطلوب و موثری برای تقویت نظام سلامت دست یابد.
این گزارش دربخش«ده گام تا تفکرسیستمی»نشان می دهدکه چگونه می توانیم توجه تمام سهامداران و ذینفعان را جلب کنیم تا به راه حل های مناسبی برای رفع مشکلات نظام سلامت دست یابیم. به علاوه، این گزارش تلاش میکند راه حل هایی را پیشنهاد دهد که به موجب آنها نظام سلامت بتواند به شکل واقع بینانه تری پاسخگوی نیازهای موجود باشد و در ضمن، سرسختانه تلاش کند تا چالشها و موانع پیشرو را نیز پیشبینی و مرتفع نماید. ارزیابی های متنوع تر از طرح تقویت نظام سلامت میتواند آموزه های ارزشمندی در خصوص اینکه هر نظام سلامت دقیقا چه کار میکند، چگونه کار میکند و به چه افراد و گروه هایی خدمت ارائه میدهد، عرضه نماید.
روندتقویت نظامهای سلامت به عنوان یکی ازاهداف سیاسی مشترک درسراسرجهان رو به افزایش است. گستره دانش های عمیق درزمینه های متنوع و دامنه درک درست و دقیق از عوامل موثر بر نظام سلامت به طور فزایندهای رو به رشد است و این پدیدهای است که به خوبی در این گزارش منعکس شده است. این گزارش تلاش می کندتادرنهایت به درک عمیقتر و جریان سازی های اثرگذارتردرمیان ناظران نظامهای سلامت،محققان وذینفعان منجرشود و من نیزمشتاقانه چشم انتظار دستیابی به چنین نتایجی هستم.
این کتاب در پنج فصل به شرح ذیل تنظیم شده است.
فصل 1تفکر سیستمی برای تقویت نظامهای سلامت: مقدمه
فصل 2منظور از تفکر سیستمی چیست و چه معنایی در نظام سلامت دارد؟
فصل 3تفکر سیستمی: بهکارگیری رویکرد تفکر سیستمی در طراحی و ارزیابی مداخلات نظام سلامت
فصل 4تفکر سیستمی برای نظامهای سلامت: چالشها و فرصتها در دنیای واقعی
فصل 5 تفکر سیستمی برای تقویت نظامهای سلامت: گامی به پیش

برای دریافت کتاب اینجا کلیک کنید


٠٨:٣٧ - يکشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٢٦٠٩٧    /    تعداد نمایش : ٧٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج