لینکهای مرتبط

 

 

 

 

 

همایشها و سمینارها
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 108242
بازديدکنندگان امروز: 764
کل بازديدکنندگان: 3364392
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 0.5156 ثانيه
اخبار > خود مراقبتی یکی از جنبه های مهم مدیریت استرس است


  چاپ        ارسال به دوست

یک عمر سلامت با خودمراقبتی

خود مراقبتی یکی از جنبه های مهم مدیریت استرس است

 

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت گفت: خود مراقبتی یکی از جنبه های مهم مدیریت استرس است.
دکتر شهرام رفیعی فر در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی معاونت بهداشت افزود:  بسیاری از ما مسئولیت های زیادی در زندگی داریم که باعث می شود خودمراقبتی را فراموش کنیم، در حالی که خودمراقبتی یکی از جنبه های مهم مدیریت استرس است.
وی افزود: مراقبت خوب از بدن می تواند به ما در مورد خود و زندگی مان احساس خوبی بدهد و ارزشی را که برای خود قایل هستیم، به دیگران انتقال دهد.
وی ادامه داد: چنین کاری می تواند به داشتن احساس تندرستی و رفاه پایدارمان کمک کند. خودمراقبتی یک اقدام افراطی نیست، بلکه هسته اصلی تندرستی و رفاه ماست، با خودمراقبتی، به صورت ارادی و فعالانه زمانی را برای خودمان در نظر می گیریم تا کارهایی را انجام دهیم که موجب حفظ و تقویت جوانی و انرژی ما می شود.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت با بیان اینکه داشتن یک برنامه جامع خودمراقبتی، در ارتباط با چگونگی رفتار ما با بدن، ذهن و روح و روانمان است، اظهار داشت: با چنین برنام های می توانیم گام های کوچکی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی مان برداریم.
خودآگاهی اولین گام برای خودمراقبتی
دکتر رفیعی فر بیان داشت: خودآگاهی، اولین گام برای برنامه ریزی به منظور خودمراقبتی است. برای خودمراقبتی باید در مورد آنچه که هستیم، آنچه که می خواهیم باشیم و دلایلمان برای چنین قصدی، دیدگاه روشنی داشته باشیم و بعد باید توانمند شویم تا آگاهانه و فعالانه، آنچه را که می خواهیم، تبدیل به واقعیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه همه ما از نقاط ضعف و قوت خود، آگاه هستیم و این آگاهی به ما قدرتی می دهد که با آن می توانیم تغییراتی را به وجود بیاوریم که زندگی خود را عوض کنیم، گفت: خودآگاهی به ما کمک می کند تا قدرتمان برای تغییر را کشف کرده و هدفمند زندگی کنیم.
وی پی بردن به آنچه برای انسان مهم است را گامی بزرگ برای دستیابی به موفقیت دانست و افزود:  باید باور کنیم که ما برای تغییر اینجا هستیم، ما برای رشد و توسعه اینجا هستیم، ما موجوداتی مترقی با ظرفیتی نامحدود هستیم و ما خالقان سلامت و برترین مخلوق خدا هستیم.
احساس شادی و آرامش، مزیت خودمراقبتی
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت در خصوص مزایای خودمراقبتی گفت: تجدید انرژی در انسان، کاهش استرس، تحقق چشم اندازی نو و احساسی مثبت برای زندگی، احساس شادی، آرامش و صلح، احساس سلامت و تندرستی در جسم، ارتقای اعتماد به نفس و عزت نفس، افزایش شور و شوق زندگی و انگیزه موفقیت مهم ترین مزایای خودمراقبتی هستند.
دکتر رفیعی فر بیان داشت: باید هموار این پرسش ها را از خود مطرح کنیم که آیا به اندازه کافی مراقب خود هستیم؟ بدن، ذهن و احساسات ما، به ما می گویند به اندازه ای که نیاز دارند، مراقب شان هستیم یا نه؟
وی علایم اینکه بدانیم تا چه اندازه از خود مراقبت می کنیم را چنین تشریح کرد: پایین بودن انرژی، استرس و ناامیدی، کمبود انگیزه و کمبود شور و اشتیاق به زندگی، مشکلات عاطفی، به راحتی گریه کردن و زود از کوره در رفتن علائمی است که نشان می دهد انسان نیاز به خودمراقبتی دارد.
گفتنی است اول تا ۷ اردیبهشت ماه امسال هفته سلامت بوده و شعار امسال «یک عمر سلامت، با خود مراقبتی» تعیین شده است.

 


٠٩:١٤ - چهارشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ١٥٢٦٨    /    تعداد نمایش : ١٤٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج