اخبار > 15 لغایت 30 دی ماه 96 بسیج ملی تغذیه


  چاپ        ارسال به دوست

مناسبت های بهداشتی

15 لغایت 30 دی ماه 96 بسیج ملی تغذیه

روند هشدار دهنده و رو به گسترش اضافه وزن و چاقي و بيماري هاي غيرواگير مرتبط با آن و پيامدهاي زيانبار آن از مهمترين مشكلات بهداشتي عمومي در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه بشمار مي رود.  طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2016، بیش از 1.9 میلیارد بزرگسالان 18 سال و بالاتر دارای اضافه وزن هستند که  از این تعداد بیش از 650 میلیون نفر بزرگسال چاق هستند. چاقي و اضافه وزن يكي از عوامل مهم و موثر در بروز بيماريهاي غير واگير مرتبط با تغذيه است ،كه بدنبال تغيير در الگوي مصرف غذايي، مصرف بي رويه مواد قندي و چربيها، غذاهاي چرب و سرخ شده ، فست فودها و كم تحركي منجر به اضافه وزن و چاقي شده و خطر بروز بيماريهاي غير واگير از جمله بيماريهاي قلبي – عروقي، ديابت، سرطان، فشار خون بالا، ديس ليپيدمي و ...را افزايش مي دهد.

همانطور که مستحضرید در حاضر در دنیا و به تبع آن در  ایران و استان آذربایجان شرقی روند بیماری¬های غیرواگیر هشدار دهنده است. روزانه 800 تا 850 مرگ در کشور بوقوع می پیوندد که حدود 46% آنها بعلت بیماری¬های قلبی عروقی و 14% آن به سبب سرطانهاست.
بررسی های انجام شده در خصوص علل زمینه ای موثر در بروز و شیوع بیماری های قلبی-عروقی ، دیابت، سرطان ها و ... نشان می دهد که چاقی از عوامل بسیار مهم و جدی در بروز این مشکلات به شمار می آید. اضافه وزن و چاقی پنجمین عامل خطر مرگ و میر در دنیا و سومین عامل خطر در کشور بوده و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی  44% بار دیابت ، 23% بار نارسایی قلبی و بین 7% و 41% بار سرطان های مرتبط را می توان به اضافه وزن و چاقی نسبت داد. چاقی با عوارضی همچون افزایش فشارخون، بیماری های قلبی، دیابت، سنگ های صفراوی، واریس، بواسیر، افزایش چربی خون، نقرس، آرتروز، کمردرد، تنگی نفس، بیماری های کبد وکیسه صفرا، سرطان های کولون و رکتوم، پروستات در مردان و سرطان سینه و تخمدان و مشکلات باروری در زنان و نهایتا کاهش عمرانسان مرتبط است.
در این میان، اضافه و چاقی در کودکان تهدیدی جدی تر از بزرگسالان مطرح می شود.
چاقی کودکی و نوجوانی به عنوان یک چالش جدی قرن 21 و یک مشکل حاد بهداشت عمومی در جهان مطرح است. بر اساس گزارش WHOشیوع جهانی اضافه وزن و چاقی دوران کودکی از 2/4 درصد در سال 1990 به 7/6 درصد در سال 2010 افزایش یافته است ( 60 درصد افزایش). انتظار می رود این روند تا سال 2020 به 1/9 درصد ( 60 میلیون کودک) افزایش یابد.
کودکان دارای اضافه¬وزن به احتمال زیاد در آینده بزرگسالان چاقی خواهند بود و نسبت به کودکان بدون اضافه¬وزن به احتمال زیاد به دیابت و بیماری¬های قلبی و عروقی در سنین جوانی، که به نوبه خود با شانس بالاتر مرگ زودرس و ناتوانی بزرگسالی همراه است، مبتلا می¬شوند. در واقع کودکان و نوجوانان چاق هم از پیامدهای کوتاه¬مدت و هم از پیامدهای بلندمدت چاقی رنج می¬برند.
در ایران براساس نتایج مطالعه عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در سال 1395 ، حدود 60% جمعیت 18 سال و بالاتر در ایران دچار اضافه وزن و چاقی هستند. چاقی در کودکان و نوجوانان کشور نیز روند افزایشی را طی می کند بطوری که حدود 14% کودکان 23-15 ماهه کشور در معرض خطر اضافه وزن هستند و در برخی استان ها از جمله گیلان ، مازندران ،آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل به حدود 20% هم می رسد. مطالعه کاسپین در سال 1394 نیز نشان داده است که در حدود 20% نوجوانان 18-7 ساله کشور دچار چاقی شکمی هستند. تغذیه ناسالم و مصرف بی رویه فست فودها ، نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های شیرین ، شیرینی و شکلات ، چیپس و غذاهای سرخ شده ، مصرف کم سبزی و میوه و منابع غذایی حاوی فیبر در کنار تحرک بدنی ناکافی مهمترین علل بروز اضافه وزن و چاقی در کشور بشمار می روند.

در چنین شرایطی بهره مندی از اصول پیشگیری اولیه، انجام مداخلات آموزشی و اجرایی، اصلاح باورها و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی و تدوین و اجرای برنامه های مداخلاتی موثر بعنوان یک ضرورت مورد تاکید قرار می گیرد،. همکاری و همدلی سازمان ها و ادارات در جهت اطلاع رسانی و انجام مداخلات اجرایی جهت پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی و در نهایت کمک به ارتقاء سلامت جامعه، ضروری و حائز اهمیت است. بطوریکه از این طریق می توان در کنار بهره گیری از رفتارهای سلامت از اضافه وزن و چاقی پیشگیری نموده و تا حد زیادی از بار این بیماری و بیماری های مرتبط کاست.
در همین راستا، در چارچوب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی با هدف "توقف افزایش شیوع چاقی" بسیج ملی "پیشگیری و کنترل چاقی با تغذیه سالم" از 15تا پایان دی ماه سال جاری بطور هماهنگ در سطح کشور به اجرا گذاشته می¬شود، تا با همکاری همه دست اندرکاران سلامت شاهد ارتقا سلامت مردم کشور باشیم.

شعار بسیج ملی تغذیه سال 1396
چاقی یا سلامتی ، انتخاب با شماست

اسامی روزهای دو هفته:
15 دی : کنترل وزن با تغذیه سالم و افزایش تحرک بدنی 
16دی :آگاه سازی جامعه در پیشگیری و کنترل چاقی ( با تاکید بر آموزش bmi )
17 دی : نقش تغذیه در پیشگیری و کنترل  چاقی در دانش آموزان
18 دی :نقش همیاران تغذیه در اصلاح الگوی غذایی دانش آموزان
19 دی : مقابله با چاقی و آگاه سازی کارمندان
20دی :جایگاه پایگاه  تغذیه سالم در مدارس در پیشگیری از چاقی
21دی : نقش والدین در پیشگیری و کنترل در چاقی کودکان  
22دی:  نقش تغذیه در پیشگیری و کنترل چاقی در دانشجویان
23دی: نقش همکاری  سازمانها در پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی
24دی :رسانه و ترویج الگوی غذایی سالم
25دی رسانه وآگاه سازی جامعه  از عوارض چاقی
26دی:نقش صنایع غذایی  در تولید مواد غذایی سالم
27دی :نقش صنوف در تهیه و توزیع غذای سالم
28دی :نقش تغذیه سالم در مهدکودک ها برای پیشگیری و کنترل چاقی
29 دی :نقش سفیران سلامت در خود مراقبتی و کنترل چاقی
30دی:نقش بهداشت روان در پیشگیری و کنترل چاقی

برای دریافت نامه ابلاغ شده به شرکت ها اینجا کلیک کنید


١٤:٢٩ - دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨٦٢٠    /    تعداد نمایش : ٧٠٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج